Charakteristika maturitnej skúšky

Podmienkou získania úplného stredného odborného vzdelania v študijnom odbore 6341M škola podnikania je absolvovanie maturitnej skúšky. Jej cieľom je overenie vedomostí a zručností žiakov v rozsahu učiva určeného učebným plánom, učebnými osnovami a vzdelávacími štandardmi Štátneho vzdelávacieho programu ako aj Školského vzdelávacieho programu a úrovne pripravenosti absolventov na ich uplatnenie sa v povolaní a pre uchádzanie sa o ďalšie vzdelávanie na úrovni vysokoškolského štúdia, respektíve ďalšieho vzdelávania v programoch zameraných na rozšírenie kvalifikácie, jej zvýšenia alebo zmeny.

Maturitná skúška sa skladá zo 4 predmetov:

• slovenský jazyk a literatúra

• cudzí jazyk – úroveň B1 (anglický alebo nemecký)

• teoretická časť odbornej zložky

• praktická časť odbornej zložky(obhajoba podnikateľského zámeru)

Vo všeobecnovzdelávacích predmetoch sa MS skladá:

• z externej časti MS (SJL, ANJ)

• z písomnej formy internej časti MS  /SJL, ANJ)

• z ústnej formy internej časti MS  (SJL,ANJ, PČOZ,TČOZ)

Predmetom odbornej zložky MS je súbor odborných vyučovacích predmetov a má 2 časti:

Teoretická časť – je celoodborová, komplexná a pri nej sa ústne overujú teoretické vedomosti a poznatky žiaka v danom súbore.

Praktická časť – vo forme uceleného podnikateľského zámeru sa žiak prezentuje a komisia súčasne overuje úroveň osvojených zručností žiakov a ich schopnosť aplikovať teoretické poznatky pri riešení konkrétnych praktických úloh komplexného charakteru.

Okrem povinných predmetov si žiak môže vybrať na maturitnú skúšku ďalšie 2 dobrovoľné predmety zo širokej ponuky vyučovacích predmetov. Termíny konania MS určuje MŠ SR, resp. škola po súhlase OÚ a spravidla sa konajú takto:

• marec – externá časť a písomná forma internej časti MS (SJL, ANJ)

• máj – praktická časť odbornej zložky MS, teoretická časť odbornej zložky

•        – ústna forma internej časti MS, slovenský jazyk a literatúra, anglický alebo nemecký jazyk

Podmienkou, aby sa žiak mohol zúčastniť ústnej formy internej časti MS je úspešné ukončenie 4. ročníka a absolvovanie praktickej časti odbornej zložky.