Informácie o štúdiu

Popis štúdia

Príprava v školskom vzdelávacom programe Škola podnikania  v študijnom odbore 6341M škola podnikania zahŕňa teoretické vzdelávanie a praktickú prípravu pre  riadenie malého a stredného podniku. Má teoretické i praktické vedomosti na súkromné podnikanie a riadenie podnikovej činnosti.

Teoretické vyučovanie je organizované v priestoroch školy a praktické príprava je prevažne organizovaná formou praktických cvičení v škole, podnikania študentov vo forme študentských spoločností, prípadne priamo odbornou praxou u drobných podnikateľov, na daňových úradoch, Sociálnej poisťovni, zdravotných poisťovniach, orgánoch miestnej správy a samosprávy. Vzdelávací program umožňuje absolventom získavať všeobecné odborné vedomosti a zručnosti a kvalifikáciu na výkon náročnejších pracovných činností v oblasti malého a stredného podnikania

Profil absolventa

Absolvent študijného odboru 6341 M škola podnikania je vo svojej špecializácii pripravený na kvalifikované riadenie malého a stredného podniku. Má teoretické i praktické vedomosti na založenie vlastnej podnikateľskej spoločnosti a riadenie podnikovej činnosti resp. je schopný pripraviť koncepciu dosiahnutia podnikateľských cieľov organizácie. Pre kvalifikovaný výkon uvedených činností má absolvent dosiahnuť široký odborný profil s potrebným všeobecným vzdelaním, musí ovládať schopnosť prispôsobenia sa daným podmienkam, vedieť identifikovať to, čo robí podnikanie a riadenie efektívnym, kedy rozhodovať samostatne a kedy na základe tímovej konzultácie. Má byt schopný organizovať svoj čas, svoju prácu, vyrovnávať sa so stresom v práci a vedieť sa samostatne a logicky rozhodovať. Absolvent sa trvalo zaujíma o vývoj v oblasti svojho odborného zamerania štúdiom odbornej literatúry, vie používať progresívne formy a metódy riadenia a podnikateľskej činnosti, je manuálne zručný a zmysluplne, cieľavedome a rozhodne koná v súlade právnymi a spoločenskými normami, humanizmu, vlastenectva a demokracie. Absolvent tohto študijného odboru je pripravený aj na vysokoškolské štúdium predovšetkým ekonomického prípadne právneho zamerania.

Hlavným cieľom študijného odboru ako univerzálneho odboru, je dosiahnuť vysokú flexibilitu a širokú možnosť uplatnenia absolventa na trhu práce. Zároveň sa absolvent v primeranom rozsahu pripravuje tak, aby po zapracovaní mohol získať certifikáty medzinárodnej úrovne. Absolvent študijného odboru je zároveň pripravovaný pre vysokoškolské štúdium príbuzných odborov na ekonomických, právnických a príbuzných vysokých školách a univerzitách.

Z týchto dôvodov musí mať absolvent široký odborný profil s nevyhnutným všeobecným vzdelaním, byť dostatočne adaptabilný aj v príbuzných odboroch, logicky mysliacich, schopný aplikovať nadobudnuté základné vedomosti, zručnosti a návyky pri riešení konkrétnych problémov, schopný samostatnej práce i práce v tíme, sústavného samostatného sebavzdelávania s trvalým záujmom o sledovanie vývoja vo svojom odbore štúdiom odbornej literatúry, aktuálne platných právnych noriem, ovládajúci aj vybrané manuálne zručnosti, prípadne aj vedenia osobného aj nákladného vozidla, je schopný využívať vedecky fundované metódy práce na zodpovedajúcej úrovni a cieľavedome, rozvážne a rozhodne jednať v súlade s právnymi normami a zásadami humanizmu, etiky a demokracie.

Meno školy: Súkromná stredná odborná škola podnikania
Email školy: sgymdk@centrum.sk
Hlavné telefónne číslo: 044/4300900