Ekonomika

Predmet Ekonomika je jedným zo skupiny predmetov odbornej špecializácie. Učivo predmetu Ekonomika poskytuje žiakom vedomosti umožňujúce aplikovať základné zákony ekonomiky a ekonómie pri riešení úloh tak v odborných predmetoch ako aj v praxi. Predmet rozvíja ekonomické a logické myslenie žiakov a dáva teoretický základ pre správne posudzovanie a riešenie ekonomických problémov.

Úlohou predmetu Ekonomika je dať žiakom teoretické základy objasňujúce ekonomické pojmy, vzťahy a zákonitosti v podmienkach trhovej ekonomiky. Zameriava sa na skúmanie a objasňovanie základných ekonomických pojmov a vzťahov na úrovni individuálneho rozhodovania spotrebiteľov reprezentovaných domácnosťami ako základnými ekonomickými jednotkami spoločnosti na strane dopytu a výrobcov, ktorí sú motivovaní a koordinovaní týmito rozhodnutiami. Znalosť týchto zákonitostí je preto nevyhnutným predpokladom úspešnej podnikateľskej činnosti. Učivo sa zameriava na skúmanie kombinovaného vplyvu individuálnych ekonomických záujmov na ekonomiku ako celku na úrovni väčších, výrobných a spotrebiteľských celkov – spravidla štátu. Jeho cieľom je poskytnúť ucelený obraz o organizovaní a usmerňovaní činnosti podnikateľov a celého ekonomického systému v záujme celého štátu aj vo vzťahu k zahraničiu. V priebehu štúdia tohto predmetu sa žiaci postupne oboznámia s rozhodujúcou úlohou trhu, na ktorom na jednej strane stoja spotrebitelia so svojimi neuspokojenými potrebami a na druhej strane výrobcovia tovarov a služieb, reprezentujúcich ponuku. Ďalej sa žiaci oboznámia s hospodárskym prostredím, v ktorom spotrebitelia vyvíjajú svoju ekonomickú činnosť, so spôsobmi regulácie tejto aktivity, s kolobehom hospodárskych prostriedkov v spoločnosti, s medzinárodnými ekonomickými vzťahmi a so základmi makroekonomickej politiky.

 

Právo

Predmet právna náuka patrí do skupiny odborných predmetov v študijnom odbore. Je civilizovaným prostriedkom na úpravu spoločenských vzťahov. Vedie žiakov k uplatňovaniu morálnych aspektov v podnikaní. Vyučovací predmet právna náuka má poskytnúť žiakom základné poznatky z oblasti  teórie práva, občianskeho práva, obchodného práva a z oblasti podnikateľskej činnosti právnických a fyzických osôb. Cieľom predmetu je, aby žiaci získali prehľad o právnych predpisoch upravujúcich problematiku súvisiacu s obsahom prípravy a prakticky ich vedeli uplatniť.

 

Manažment

Predmet manažment je jedným zo skupiny odborných predmetov školy podnikania. Obsahuje ekonomické pojmy, kategórie, javy, procesy a vzťahy medzi nimi. Obsah vzdelávania v predmete manažment vedie k tomu, aby žiaci pochopili základné pojmy, vzťahy a súvislosti z oblasti manažmentu, ovládali podstatu manažmentu ako procesu a prakticky poznali predmet a obsah činnosti manažérov. Jeho základným poslaním je vysvetliť základný rozdiel medzi manažérskou prácou, ktorá je založená na rešpektovaní zákonov a pravidiel manažérskej práce, princípe osobného prístupu ku každému pracovníkovi ako svojbytnej individualite vytvorením možnosti najefektívnejšieho využitia všetkých jeho pracovných skúseností a schopností v súlade s jeho osobnými predstavami a cieľmi zamestnávateľa, a riadením ktoré z obsahového hľadiska predpokladá usmerňovanie pracovníka prikazovaním. V priebehu štúdia predmetu sa žiaci postupne oboznámia so základnými vlastnosťami, ktoré charakterizujú dobrého manažéra, s najmodernejšími metódami manažérskej práce, činiteľmi ovplyvňujúce úspešnosť manažérskej práce a samotného podnikania, so zásadami práce s jednotlivcami a skupinami ľudí, postupmi pri manažérskom plánovaní, efektívnymi metódami hodnotenia zamestnancov a so spôsobmi a možnosťami motivácie ľudí v záujme optimalizácie ich pracovných výkonov.

 

Marketing

Úlohou predmetu je umožniť žiakom získať všeobecné poznatky z oblasti marketingu. Žiaci sa postupne oboznámia s marketingovým plánovaním a prognózovaním, s úlohami a štruktúrou marketingových informačných systémov a predpovedí, so základmi spotrebiteľského chovania kupujúcich tak v oblasti podnikovej, ako aj individuálnej spotreby. Predmet vedie žiakov k tomu, aby základné komunikačné spôsobilosti a personálne vzťahy budovali na základe tolerancie, aby získali a osvojili si  teoretické vedomosti a prirodzené schopnosti v oblasti marketingu.

 

Účtovníctvo

Predmet Účtovníctvo umožňuje žiakom osvojiť si základné pojmy z účtovníctva, spôsoby a postupy účtovania a získať základné zručnosti v podvojnom a jednoduchom účtovníctve. Účtovníctvo je jedným zo skupiny predmetov odbornej špecializácie. Učivo predmetu účtovníctvo poskytuje žiakom vedomosti umožňujúce aplikovať základné zákony ekonomiky a ekonómie pri riešení úloh tak v odborných predmetoch ako aj v praxi. Predmet rozvíja ekonomické a logické myslenie žiakov a dáva teoretický základ pre správne posudzovanie a riešenie ekonomických problémov. Vyučujúci využíva všetky vhodné učebné pomôcky a didaktickú techniku na zlepšenie názornosti výkladu a priblíženie sa k praxi. Časová dotácia pre jednotlivé tematické celky obsahuje i čas potrebný na cvičenia. Tematické celky, ktoré nadväzujú na zákony, vyhlášky, nariadenia vlády a smernice sa vždy obsahovo i terminologicky inovujú podľa platnej legislatívy. Obsah učiva je zameraný na účtovanie v sústave podvojného a jednoduchého účtovníctva. Žiaci majú získať vedomosti o majetku, jeho zložení a zdrojoch krytia, oboznámia sa s účtovnými zápismi a účtovnými prípadmi, účtovou osnovou a účtovým rozvrhom  a s účtovaním v jednotlivých oblastiach hospodárenia podniku.

 

Daňová politika

Učivo dáva žiakovi možnosť reálne preniknúť do podstaty celého komplexu daňových služieb. Orientuje ho v celej oblasti daňovej problematiky. Oboznamuje ho s celkovým charakterom daňového systému v SR. Žiak získava odborné vedomosti a zručnosti v celom komplexe existujúcich daní a s nimi súvisiacich právnych noriem. Žiak sa naučí rozlišovať priame dane – ich základnú charakteristiku, predmet dane, subjekt dane, sadzbu dane a počítať základné priame dane.

Ďalej sa žiak oboznámi s daňou, ktorá predstavuje jeden z najstabilnejších príjmov do štátneho rozpočtu – daňou z príjmov a prakticky sa naučí vypĺňať daňové priznanie k dani z príjmov a zároveň uplatňovať pripočítateľné a odpočítateľné položky v daňovom priznaní. Žiak nadobudne vedomosti nielen o delení daní na priame a nepriame dane, o spôsobe ich výpočtu, ale získa základné poznatky o vzťahoch na území Slovenskej republiky a Európskej únie. Žiak sa oboznámi s jednou z najzákladnejších nepriamych daní, ktorá prináša trvalý príjem do štátneho rozpočtu – s daňou z pridanej hodnoty. Osvojí si základné poznatky o tejto dani a naučí sa vyplňovať daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty.

 

Podnikateľská komunikácia

Odborný predmet podnikateľská komunikácia rozvíja, rozširuje a nadväzuje na  učivo z  predmetu ekonomika, zaradeného do oblasti teoretického vzdelávania. Taktiež tento predmet nadväzuje na učivo základnej školy, predovšetkým z predmetov biológia, dejepis a občianska náuka. Úlohou predmetu je umožniť žiakom získať všeobecné poznatky z oblasti pravidiel spoločenských kontaktov a osvojiť si základné návrhy spoločenského správania sa a vystupovania v rozličných pracovných aktivitách. Žiaci si osvoja základné vedomosti z psychológie osobnosti a spoločenskej komunikácie, čo im umožní lepšie pochopiť a predvídať konanie a správanie ľudí, a tak optimalizovať interpersonálne vzťahy. Súčasne žiaci získajú aktuálne poznatky zo spoločenského a diplomatického protokolu so zameraním na obchodné rokovania s partnermi a spoločenské podujatia s malým pohostením. Jednotlivé témy budú prakticky nacvičované na konkrétnych úlohách, pričom v modelových situáciách je treba osobitnú pozornosť venovať riešeniu konfliktov.

 

Aplikovaná informatika

Úlohou  predmetu informatika pre podnikateľov je umožniť žiakom získať vedomosti, zručnosti a návyky potrebné pre aktívne využívanie prostriedkov výpočtovej techniky na spracovanie informácií  podnikania, manažmentu a účtovníctva. Predmet  nadväzuje na predmet Informatika.

Žiaci v predmete získajú základné vedomosti o informáciách, o druhoch informácií a o spôsoboch ich spracovania v praxi. Súčasne získajú prehľad o najnovších technických prostriedkoch spracovania informácií, najmä o osobných počítačoch. Prakticky sa zoznámia s osobným počítačom, s jeho technickým a programovým vybavením. Prostredníctvom riešenia konkrétnych príkladov zvládnu základné vedomosti a zručnosti potrebné pri práci s textovým editorom, tabuľkovým editorom, databázovým programom, prezentáciou firmy elektronickými médiami, účtovníctvom a inými aplikačnými programami, ako aj získavanie informácií z celého sveta prostredníctvom siete internet. Učebné osnovy sú navrhnuté na využívanie najmodernejšieho programového vybavenia. Výber bol podmienený najrozšírenejším využitím vo firmách u nás ako aj v zahraničí.

 

Administratíva a korešpondencia

Predmet administratíva  a korešpondencia patrí do sústavy odborných vyučovacích predmetov. Jeho špecifiká spočívajú najmä v tom, že ide o integráciu dvoch, pôvodne samostatných predmetov. V predmete administratíva a korešpondencia sa spája predmet písanie na stroji, a najnovšie je to písanie na počítači, s predmetom hospodárska korešpondencia. Ide o získavanie vedomostí, zručností a správnych návykov v písaní na klávesnici desaťprstovou hmatovou metódou,  znalosť presného a dostatočne rýchleho písania, ako aj znalosť vhodnej úpravy textu využíva pri vyhotovovaní vecne, obsahovo a štylisticky správnych písomností upravených podľa príslušných technických noriem, znalosť mechanizmu písacích strojov, počítačov, aby pri bežnej údržbe mechanických, elektrických, elektronických písacích strojov, počítačov, boli zachované zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, znalosť obsluhovať prostriedky reprografickej, reprodukčnej techniky.

Úlohou učiva je umožniť žiakovi osvojiť si základnú odbornú terminológiu z oblasti techniky administratívy a hospodárskej korešpondencie, získať zručnosti v obsluhe písacích strojov, prostriedkov reprografickej, reprodukčnej techniky a ďalších moderných prostriedkov pre spracovanie textov, zručnosti v písaní na písacích strojoch, ako aj vo vypracovávaní hospodárskych písomností. Žiak sa naučí ovládať desaťprstovú hmatovú metódu, dodržiavať platné normy pri vyhotovovaní písomností a formálnej úprave textu a vypracovávať vecne, štylisticky a gramaticky správne písomnosti z hospodárskej praxe.

 

Hospodárske výpočty

Predmet hospodárske výpočty je aktualizácia potrebných matematických zručností v obchode a podnikaní – základné počtové úkony, operácie s veľkým počtom položiek pri praktických úlohách. Žiak si osvojí hospodárske výpočty potrebné pre riadenie firmy a naučí sa získané čísla (informácie) z danej činnosti matematicky spracovať do tabuliek, graficky do priemerov, pomerov, percent a pod. Súčasťou hospodárskych výpočtov je aj finančníctvo. Z toho dôvodu medzi najvýznamnejšie úlohy obsahového štandardu patrí naučiť žiaka riešiť jednoduché úlohy hospodárskeho charakteru z ekonomickej praxe. Zvláštny dôraz treba pri tom klásť na precvičovanie z tematických celkov na príkladoch.

 

Podnikanie

Odborný predmet podnikanie nadväzuje na učivo ekonomiky, pričom predmet podnikanie je praktického zamerania. Jeho obsah je štruktúrovaný do tematických celkov (téma a podtémy). Vedomosti a zručnosti, ktoré žiaci získajú pri štúdiu v tomto predmete veľmi úzko súvisia so zabezpečovaním súkromného podnikania a s metodikou sebahodnotenia, ktorá umožní záujemcovi o takúto činnosť vopred odhadnúť svoje predpoklady k závažnému kroku, najefektívnejšou metódou vypracovania a oživovania strategického plánu pre úspešnú podnikateľskú činnosť, otázkami finančného zabezpečenia súkromného podnikania, metódami odhadnutia miery rizika a cestami jeho minimalizovania, postupmi pri investičných činnostiach hodnotení efektívnosti investícií, zodpovednosťou podnikateľa voči spotrebiteľom a štátu, ako aj základmi podnikateľskej etiky a umenia jednať s ľuďmi. Pri výbere učiva sa prihliadalo aj vzhľadom k jeho aplikácii v ďalších odborných predmetoch. Prihliadali sme aj na proporcionalitu a primeranosť učiva podľa schopnosti žiakov.

Obsah učiva sa zameriava na precvičovanie hlavných postupov pracovných a ekonomických činností. Žiak si precvičuje činnosti súvisiace s výrobou, manažmentom a marketingom, činnosti súvisiace s uplatnením legislatívy. Precvičuje si prácu s písomnosťami a vybavovaním bežnej korešpondencie, s dokladmi, obehom dokladov, účtovaním, ručným a počítačovým spracovaním dokladov, ich evidenciou, uskladňovaním a archiváciou. Precvičuje si výpočet a interpretáciu ekonomických ukazovateľov a ich použitie v prax. Úlohou predmetu je oboznámiť žiakov aj s vypracovaním podnikateľského plánu, s objektívnymi a subjektívnymi predpokladmi podnikania, s osobnosťou ideálneho podnikateľa, príčinami ekonomického úpadku podnikateľov a formami podpory malého a stredného podnikania zo strany štátnych orgánov. Odborný predmet je medzipredmetovo previazaný s odbornými vyučovacími predmetmi: ekonomika, marketing, manažment, účtovníctvo, právna náuka.

 

Aplikovaná komunikácia

Predmet aplikovaná komunikácia – podnikateľská etika patrí do skupiny predmetov odborného vzdelávania, najmä z časti praktického. Obsah učiva sa zameriava na spoločenské pravidlá, na správanie sa v spoločnosti, na psychologický rozhovor so zákazníkom, na správanie sa k zákazníkom, na uplatňovanie zásad kultúrnosti a odbornosti pri styku so zákazníkom. Predmet sa ďalej zameriava na hlavné oblasti podnikateľskej etiky ako problematika spoločensky zodpovedného podnikania, etický rozmer pracovnoprávnych vzťahov, reklamy, životného prostredia, postavenia podnikov, manažérskej etiky ako aj na  globálne problémy ľudstva.

 

Cvičná firma

Obsah učiva pripravuje žiaka na získanie poznatkov a zručností z fungovania cvičnej firmy. Vedie žiaka k samostatnosti, učí ho skupinovej práci. Žiak získava kompetencie pre riešenie komplexných firemných prípadov. Učí ich znášať zodpovednosť, ktorá vyplýva zo skupinovej práce. Učivo umožňuje žiakom optimálnu prípravu na zamestnanie, ďalšie vzdelávanie. Žiak si osvojuje odborné vedomosti a zručnosti praktickými skúsenosťami a to formou samostatne riadenej výučby. Celý vyučovací proces je založený na aktivite žiaka a na jeho samostatnej činnosti. Žiak si prakticky precvičuje – založenie, organizáciu, výrobnú a obchodnú činnosť, evidenciu a likvidáciu firmy. Žiakovi sú sprostredkované základné povinnosti pracovníkov vo výrobných, obchodných, odbytových podnikov, podnikov služieb a na pracoviskách verejnej správy. Učí sa spôsobom ochrany zdravia pri práci a oboznamujú sa s najčastejšími zdrojmi a príčinami pracovných úrazov. Žiak sa učí základom prvej pomoci pri úrazoch. Obsah učiva ďalej zahŕňa hygienické normy osobnej hygieny, hygieny na pracovisku. Obsah učiva sa zameriava na oboznámenie sa s podnikom a jeho činnosťou, na organizáciu práce v podniku, na organizačnú štruktúru a organizačnú kultúru, na pracovníkov a ich pracovnú náplň. Zameriava sa na prípravné práce pred začatím činnosti podniku, na práce počas činnosti podniku a na práce po ukončení činnosti podniku.

 

Prax

Predmet prax je povinným vyučovacím predmetom s integrujúcou funkciou. Jeho úlohou je umožniť nadobudnúť žiakom kompetencie, ktoré im umožnia po ukončení štúdia prakticky využiť osvojené poznatky na svojich pracoviskách, aplikovať získané odborné vedomosti a zručnosti na trhu práce. Odborná prax prebieha na pracoviskách mimo školy. Realizuje sa v 3. a 4. ročníku v rozsahu 10 pracovných dní v treťom ročníku a 10 pracovných dní vo štvrtom ročníku. Dôležitým faktorom pre úspešnú realizáciu praxe žiakov je sústavná spolupráca učiteľov odborných predmetov zodpovedných za prax a spolupracovníkov, pod vedením ktorých žiaci prax vykonávajú. Žiak si overuje získané teoretické vedomosti, praktické zručnosti a návyky priamo vo výrobných, obchodných, odbytových podnikoch, podnikoch služieb a na pracoviskách verejnej správy. Vykonávajú administratívne práce, aktivity v oblasti účtovníctva, práce s kancelárskou a výpočtovou technikou, práce súvisiace s vybavovaním personálnej agendy, štatistické a ekonomické výpočty, obchodné aktivity, práce na úseku daní a poplatkov. Po obsahovej stránke predmet prax nadväzuje na teoretické vedomosti a praktické zručnosti nadobudnuté v rámci odborných predmetov učebného plánu.